Zástupci bank se dnes dohodli, že umožní tříměsíční odklad splátek hypoték a spotřebitelských úvěrů těm lidem, na které dopadly ekonomické důsledky koronavirové epidemie. Podobný krok udělali například také v Itálii. 

 

Zavedená vládní opatření mají důsledky na obrovský počet občanů. Hypotéku má v České republice více než milion lidí. Půjčky splácí až 2,5 milionu obyvatel.

 

„Prezidium České bankovní asociace (ČBA) se shodlo, že vhodným nástrojem je v doložených případech poskytnout klientům možnost tříměsíčního odkladu splátek hypotečních a spotřebitelských úvěrů. Primárně se přitom banky zaměří na klienty z řad zaměstnanců a osob samostatně výdělečně činných a menších podnikatelů, protože lze předpokládat, že právě na ně dopadne epidemie nejtíživěji,“ uvedla mluvčí ČBA Monika Petrásková v tiskové zprávě.

 

Banky již v současnosti klientům po individuálním posouzení odklad splátek umožňují, avšak standardně se zápisem do registru dlužníků. Odklad splátek v důsledku koronaviru však bude bez těchto záznamů.

 

Všechny žádosti se budou posuzovat individuálně a každá banka bude mít svůj vlastní proces. Pro více informací kontaktujte svůj bankovní dům.

-VE-