Na americkou hypotéku jsme již zvyklí, ale poměrně nový pojmem je hypotéka australská. V čem spočívá a má nějaké výhody?

 

Nejde o žádnou novinku jakož spíše o dobře vymyšlený marketingový tah. Pojem Australská hypotéka poprvé představila Hypoteční banka, jedná se ale o koncept, který najdeme i u řady jiných společností. Např. GE Money Bank podobný přístup využívá již řádku let a i v nabídce ČSOB a dalších bankovních domů, se stejný princip již také objevil také.

 

Australská hypotéka je založena na jednoduchém principu spočívajícímu na motivaci klienta. Jde o úvěr s degresivním výpočtem úrokové sazby. Čím více peněz si půjčíte, tím větší slevu na úrokové sazbě získáte.

 

Platí tedy, že čím vyšší je hypotéka, tím vyšší je také sleva na úrokové sazbě – obvykle až do zvýhodnění o 0,5 %. Dalším specifikem této hypotéky je velmi nízká, popřípadě nulová částka za její sjednání. Koncept australské hypotéky se v poslední době těší velké oblibě, jelikož klientům nabízí nemalé zvýhodnění.

 

V rámci Australské hypotéky klienti Hypoteční banky získají v prvé řadě slevu na úrokové sazbě. Při výši hypotéky do 1 mil. Kč klient ušetří 0,1 procentního bodu, nad 1 mil. Kč klient ušetří 0,2 procentního bodu, nad 2 mil. Kč ušetří 0,3 procentního bodu, nad 3 mil. Kč pak 0,4 procentního bodu. Podmínkou je hypotéka sjednaná s fixací na 5 let.

 

Zvýhodněné je i zpracování hypotéky. Do 70 % zástavní hodnoty nemovitosti banka neúčtuje poplatek vůbec a při hypotéce do 85 % zástavní hodnoty nemovitosti naúčtuje 2 900 Kč.

 

Jako ostatní hypotéky, může být australská hypotéka účelová i neúčelová. Co se týče splácení, je australská stejně jako klasická hypotéka splácena nejčastěji anuitně. Po celou dobu fixačního období tedy platíte splátky ve stejné výši. V prvních letech splácení jde většina splátky na úroky, v posledních letech na splátku jistiny.

 

-MM-