Kdo už se těší, že bude bydlet ve vlastním, obvykle věnuje každou volnou chvilku na vyhledávání vhodné nemovitosti, která bude vyhovovat všem potřebám, a kde se bude cítit dobře. Problém je často s výběrem lokality, dispozic, stavem nemovitosti, ale třeba i budoucími sousedy.

 

Když už se nám podaří vhodnou nemovitost objevit, často si můžeme gratulovat ke splnění úkolu takřka detektivnímu. Co nám však může ve chvíli, kdy se začneme o vybranou nemovitost zajímat blíže, zkazit radost, je to, že na nemovitosti může váznout zástavní právo smluvní – pod, kterým se nejčastěji skrývá hypoteční úvěr, krytý zástavním právem k nemovitosti.

 

To, zda na nemovitosti neváznou práva třetích osob, můžeme zjistit sami přes katastr nemovitostí, který je přístupný i online, a navíc zdarma. Ovšem neobejdeme se při vyhledávání bez čísla popisného a přesné adresy nemovitosti (ulice, město). Některé weby s nemovitostmi jsou však právě s těmito informacemi na slovo skoupé, takže často potřebné informace zjistíme až po prohlídce domu či bytu.

 

To je pak pro nás případná hypotéka váznoucí na nemovitosti, o to nemilejší, o kolik, se nám daná nemovitost při prohlídce líbila. Pokud jsme navíc skutečně přesvědčeni, že je to pro nás ta pravá, obvykle nás začínají zajímat možnosti, jak se s danou hypotékou vypořádat. Možností je naštěstí několik.

 

Jednou z cest je převzetí hypotéky za původního dlužníka. Cena nemovitosti se tak dá o příslušnou sumu srazit dolů, a my pak splácíme hypoteční úvěr za dotyčného. Problematické však je, že toto převzetí dluhu nejde udělat bez souhlasu patřičné instituce, která úvěr poskytla. Banky mají v těchto případech stejný metr, jako na klienty, kteří o hypotéku žádají.

 

Také můžeme vyplatit hypotéku z kupní ceny, kterou složíme.  To se ovšem původnímu majiteli prodraží, protože většina bank účtuje za předčasné doplacení penále. A pro nás to znamená mít celou kupní cenu k dispozici, nebo nějakou jinou nemovitost do zástavy, protože na kupovanou nemovitost, na které již vázne jedno zástavní právo, nám banka hypotéku na koupi neschválí.

 

ZP