Došli jste k rozhodnutí, že si koupíte byt a zajímalo by vás, zda je výhodnější koupě nového nebo spíše staršího bytu?

Na co je potřeba myslet při výběru nemovitosti? Pojďme si v následujících řádcích přiblížit, s čím vším bychom měli počítat.

Koupě starého bytu

Při koupi staršího bytu, je potřeba počítat s tím, že se nám nebude úplně zamlouvat a bude potřebovat rekonstrukci. Je potřeba důkladně zjistit, co vše je potřeba opravit (vybourání jádra, nové sociální zařízení, rozvody, izolace, topení, elektřina, podlahy, prahy, omítka apod.)

 

Pokud nejste v nákupu nemovitostí zkušení, je lepší si na jednu z prohlídek přizvat stavebního odborníka, který může odhalit skryté vady. Předejdete tak riziku, že se později potřebné investice nechtěně navýší.

 

Při výběru se nezaměřujte jen na interiér, dobře se seznamte i s celým domem a jeho okolím. Neváhejte se zeptat sousedů, jak se jim tam bydlí, jaké mají náklady a jaké jsou místní zvyklosti. Zohledněte stav domu, v jakém stavu je střecha a společné prostory? To vše mohou být potenciální negativa, která značně navyšují výši plateb do fondu oprav a tím prodražují náklady na bydlení.

Koupě nového bytu

Nové byty bývají ve většině případů připraveny k okamžitému nastěhování. Bydlet tedy můžete hned a nemusíte si již nikde pronajímat jiný byt, ve kterém lze bydlet, než se vše dokončí.

 

I u novostaveb je potřeba být opatrný. Po jisté době užívání se mohou objevit vady jako popraskané zdi, nekvalitní materiály (sanita, okna aj.) či špatná izolace, které je potřeba vyřešit.

 

Nové byty se často nacházejí v nových lokalitách na okrajích měst a je zde riziko malé občanské vybavenosti, to pak vede k tomu, že musíme dojíždět jak do práce, tak na nákupy, k lékaři či s dětmi na kroužky. I tyto náklady bychom měli při kalkulaci zohlednit.

Co je výhodnější?

Obecně nelze říct, zda je výhodnější investice do nového či do starého bytu. Obě možnosti mají svá pro i proti. Z mnoha průzkumů a výpočtu bank ale vyplývá, že novostavby vycházejí o něco dráž. Přesto stále více kupujících upřednostňuje spíše příplatek za větší komfort bydlení a možnost okamžitého bydlení a tím se zbavit starostí s modernizací starého bytu.
-MM-