Bojíte se hypotéky? Není divu, jeden nikdy neví, kdy se dostane do situace, že nebude schopen splácet. Zkusit však můžete systém, který je běžný například v Rakousku nebo Německu.

Spojte dvě věci dohromady! Životní pojištění a hypotéku.

Životní pojištění v Česku zatím stále pokulhává za vyspělými zeměmi Evropské unie. Avšak na západ od našich hranic je pojištění dospělých stejnou samozřejmostí, jako pojištění celé rodiny, a dětí obzvlášť. My Češi jsme zatím opatrní a nedůvěřiví. Navíc se u nás málo ví o tom, že se například investičním životním pojištěním dá také splácet hypotéka.

Jak to funguje?

Vezmu si například hypotéku na rekonstrukci domu. Pokud mám uzavřeno investiční životní pojištění, pak platím bance z hypotéky jen úroky. Pravidelně ovšem musím ukládat peníze na životní pojištění. Po ukončení sjednané doby splatnosti mám úvěr zaplacen z toho, co jsem ukládal na účet investičního životního pojištění. Vtip je v tom, že moje peníze v bance neležely, ale vydělávaly tím, že je banka investovala, a investice, jak známo, přinášejí většinou zisk.

 

Říkáme-li většinou, to je ona kladná stránka. Chce to však dobrou investiční strategii. Pokud si nejste jisti, neváhejte se poradit s osobním bankéřem. Jde o neplacenou službu, takže na radě nemůžete prodělat. Naopak, pokud vám poradí dobře, může vám po splacení hypotéčního úvěru ještě nějaká koruna zbýt.

 

Výhodou tohoto typu spoření je i daňový odpočet. Tím, že platíte úroky z celé částky úvěru, sníží se vám základ daně z příjmu. Roční daňová odečitatelná položka, to znamená částka, kterou jste zaplatili na úrocích, se může vyšplhat až na 300 tisíc korun. Pokud tuto částku uplatníte v plné výši, ušetříte ročně na daních z příjmu až 96 000 korun.

Není všechno zlato, co se třpytí.

Na druhou stranu má kombinace investičního životního pojištění a hypotéky i svoje rizika. Tím prvním je závislost na zhodnocení prostředků na účtu investiční pojistky. V dlouhodobém horizontu sice můžete vydělat, ale bohužel, zrovna tak i prodělat. A pak přijde komplikace. Část hypotéčního úvěru, na který nemáte peníze, budete muset nahradit z peněz jiných. Riziko ztráty totiž nenese pojišťovna, ale vy.

 

Pokud je pro vás vývoj na kapitálových trzích velkou neznámou a přesto chcete riziko s vidinou výhodné splátky podstoupit, nespoléhejte sami na sebe. Vždyť i mnozí renomovaní finanční analytici občas střelí vedle. Než do toho půjdete, proberte důkladně všechna pro a proti s odborníkem. S takovým, který má přehled o kapitálových trzích v malíčku, a který ekonomickou situaci v Česku i za hranicemi sleduje opravdu dlouhodobě.

 

Dejte na jeho radu! Dovede vám spočítat, zda je pro vás tato investice výhodná, nebo nikoliv. Není každý vyvolený – pro někoho může být tento druh hypotéčního úvěru předem prohranou sázkou do loterie.