Rádi byste si pořídili nemovitost, ale nechcete nebo si nemůžete vzít hypotéku. Nezbývá vám, něž si na koupi nemovitosti našetřit peníze? Zajímá vás, za jak dlouho budete schopni ušetřit? Pak čtěte dále.

 

Český statistický úřad v loňském roce zveřejnil analýzu, podle lze alespoň orientačně určit, za jak dlouho domácnost může našetřit na byt o velikosti 60m2, za předpokladu, že by odkládala každý měsíc částku ve výši průměrné mzdy v daném kraji.

Průměrně lze našetřit za necelé roky

Ze statistiky vyplynulo, že kdyby výpočet stáhli na celou republiku, trvalo by to 3 roky a 9 měsíců. To je ale průměr celé republiky a rozdíly v jednotlivých krajích jsou značné.

 

Nejlepší poměr je v Ústeckém kraji. Na celý 60m2 velký byt by našetřila za 1,87 roku. Průměrná mzda je v kraji 23816 Kč a průměrná cena za m2 8879 Kč.

V Praze je situace o poznání horší, průměrná mzda zde vloni byla 34420 Kč, avšak cena bytů 45041 Kč/m2. Na modelový byt by rodina musel šetřit 6 a půl let.

Také v Jihomoravském kraji lidé musí na byt šetřit dlouho, a sice 4,98 let. Čtvrtým nejdražším krajem je kraj Středočeský, zde by bylo třeba šetřit 3,96 let.

Ve zbylých deseti krajích by domácnost našetřila na modelový byt v rozmezí 3 – 4 let.

Netoužíte po bytě, ale po domě?

Pak vězte, že u těch je situace velmi podobná.

 

Ve výpočtu Českého statistického úřadu byla použita průměrná prodejní cena domu v daném kraji (bez bližších parametrů). Nejrychleji byste našetřili na Vysočině – za něco mál přes šest let. Nejdéle byste peníze museli odkládat v hlavním městě, zde je to 19,9 let.

Celkový průměr v republice je pak 8,5 let.

 

-MM-