Někdy se může stát, že se nám osud nepřeje a přijdeme o práci nebo nastanou nečekané výdaje, které musíme bezpodmínečně uhradit. Je to neveselé, avšak ani v tuto chvíli není všem dnům konec a jsou tu stále možnosti, které nám mohou pomoci při splácení dluhů, abychom se vyhnuli případnému exekučnímu řízení.

Kontaktujme poskytovatele úvěru

V první řadě je třeba kontaktovat pracovníky banky (či jiného poskytovatele úvěru) a sdělit jim, jaký máme problém. Leckdy banky vyjdou vstříc a se splátkou počkají. Potřeba je zhodnotit svou finanční situaci a snažit se najít oblasti, kde můžeme ušetřit, a získat tak další prostředky na splácení dluhu.

Zamysleme se, zda můžeme utrácet méně za zábavu či cigarety? Koupili jsme si na dluh něco, co by bylo možné vrátit? Skutečně potřebujeme mobilní telefon? Opravdu musíme jezdit autem? Skutečně je to nezbytné?

Zastavujeme majetek

Jedna z možností, jak získat peníze pro splácení dluhů je zastavení majetku. V každém větším městě můžeme najít zastavárnu, která poskytuje zástavy pro většinu věcí, které můžeme běžně doma nalézt. Nejčastěji zastavárny zastavují elektroniku, mobilní telefony nebo zlaté šperky a hodinky. Tyto druhy zboží se nejlépe prodávají, a proto máte také šanci, že za ně dostanete poměrně rozumnou cenu.

 

Při zástavě si můžete mnohdy určit, na jak dlouho chcete danou věc zastavit. Některé zastavárny zastavují věci na neomezenou dobu (s konečným datem propadnutí), kdy za každý započatý den, kdy je věc v zástavě, se vám přičítají úroky. Většinou se úrok pohybuje v rozmezí 1,5% až 5% z dané hodnoty zboží. Pokud tedy zastavíte zboží v hodnotě 1000 Kč s dohodnutým úrokem 3% za den a vyzvednete si jej za týden, nakonec za něj zaplatíte 1210 Kč.

 

Další možností, jak můžeme získat nějaké peníze, je majetek rovnou prodat. Můžeme tak někdy získat o něco vyšší výkupní cenu, než při zastavení. Máme-li dobrý mobilní telefon nebo tablet, můžeme jej zkusit prodat.

Pracujeme na 120%

Pokud nechceme nic zastavovat nebo prodávat náš majetek, můžeme si zkusit najít druhou práci. Sice je v dnešní době celkem problém najít si práci, můžete si zkusit najít nějakou brigádu, nebo práci na částečný úvazek. Pokud pracujete 8 hodin denně, je jistě velmi obtížné chtít hledat ještě druhou práci, když se unavení vracíme z práce domů.  Pokud však potřebujeme peníze nutně, stačí, pokud si tuto práci najdeme jenom na krátký čas, abychom mohli vydělat dostatek peněz na splacení půjčky.

 

Pokud již máme problémy se splácením hypotéky, je důležité, abychom nepodlehli reklamám a nechtěli si brát nějakou jinou, druhou půjčku. Rychlé půjčky, které jsou všude okolo nabízené, mají velmi vysoké úroky, tak že se nakonec můžeme dostat ještě do větších problémů, než jaké máme nyní.

 

Autor: Michal Hromek