Podařilo se vám získat hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření na vysněný dům či byt, ale po počátečních příznivých úrokových sazbách vám aktuální sazby přidělávají akorát vrásky na čele? A víte, že máte možnost nechat si hypotéku či úvěr refinancovat?

 

Právo samozřejmě není nárokovatelné u všech bankovních institucí a stavebních spořitelen, ale některé z nich mají vytvořené speciální produkty pro refinancování stávajících hypoték a úvěrů. A co víc, u takových produktů jsou většinou zvýhodněné podmínky oproti produktům pro klienty, kteří si hypotéku či úvěr berou poprvé.

 

Hlavní výhodou je především větší ekonomičnost, úspornost procesu schvalování. Zatímco, pokud žádáme o hypotéku na koupi či financování bydlení, můžeme si počkat na možnost realizace našich záměrů až šest týdnů.

 

Časově nejnáročnější je většinou ověřování bonity, kdy musíme bance doložit spoustu potvrzení a pak doložení požadavků na požadovanou zástavu – tedy nemovitost. K nemovitosti musíme dokládat nejčastěji posudek, a pokud se chystáme na opravy či rekonstrukce, banka nebo spořitelna po nás také obvykle chce rozpočet a fotografie celého prostoru před provedením úprav.

 

Naopak při refinancování často postačí zjednodušené prokazování bonity a z hlediska požadavků na zástavu většinou pouze kopie kupní smlouvy. Celý proces je tak při splnění podmínek banky nebo stavební spořitelny o mnoho jednodušší.

 

Na kompletní podmínky refinancování hypotéky se můžeme podívat na tomto