Chcete si půjčit peníze? Pak vaše kroky pravděpodobně povedou do banky. Jak složitý je schvalovací proces? A co všechno bude bankéře zajímat?

S tím na co se připravit vás seznámíme na následujících řádcích. 

Než se do banky vydáte

Všechny banky nabízejí půjčku. Než se rozhodnete, do které banky půjdete, ale především jaký produkt nakonec zvolíte, dobře si srovnejte všechny nabídky. Veškeré informace o produktech naleznete na webových stránkách banky. Pokud jsou informace nedostatečné nebo jim nerozumíte, napište si poznámky a vše proberte s bankovním poradcem v bance ještě před tím, než se upíšete. Pamatujte, že půjčku byste neměli vybírat pouze podle úroků, ale současně i podle výše RPSN.

Dokládání příjmu

Pokud již máte u banky svou historii, možná nebude potřeba dokládat výši příjmu potvrzením od vašeho zaměstnavatele. Nejste-li klientem banky, potvrzení budete potřebovat.

Přehled výdajů

Banku bude zajímat nejen výše vašich příjmů, ale také výši vašich výdajů. Bankovní úředník se vás bude ptát, jak vysoký platíte nájem, zda máte hypotéku, jak vysoké platíte pojistky, dotazovat se budou i na výživné a běžné výdaje. Nemusíte si pamatovat přesné částky, ale základní přehled si určitě připravte.

Záznam v registru

Každou banku bude zajímat, záznam v registru dlužníků. Připravte se, že si vás v takovém registru prověří. Pokud dlužíte dlouhodobě, či pokud na vás byla uvalena exekuce, půjčka vám schválená nebude. Existují i půjčky bez registru, ovšem takové nabízejí jen nebankovní instituce, a je třeba být opatrný.

Podpis úvěrové smlouvy

Pokud takovým schvalovacím proocesem zdárně prodejdete, je před vámi jen podpis úvěrové smlouvy. Podobné smlouvy jsou dlouhé na několik stran, zejména kvůli obchodním podmínkám a doprovodným dokumentům, přesto jim věnujte důkladnou pozornost. Nestyďte se zeptat na cokoli, čemu nerozumíte. Nikdy nepodepisujte něco, čemu bezpečně nerozumíte. Nárok máte na to vzít si náhled smlouvy domů ke klidnému prostudování.

 

-SŠ-