Při žádosti o hypotéku musíme mít na paměti, že cenou půjčených peněz je úrok. Bance, tak zaplatíme za poskytnutou službu. Úroková sazba se vyjadřuje převážně v procentech z dlužné částky za určité období.

 

Celková výše fixační sazby se stanovuje jak podle konkurence na trhu, tak tzv. repo sazbou, kterou vyhlašuje Česká národní banka. Mimo to úrokovou sazbu ovlivňuje i naše bonita v kombinaci s parametry úvěru.

 

Hypoteční úvěry bývají poskytovány s možnou fixací úrokové sazby. To znamená, že v období, které si klient sám zvolí, má zákazník garantovanou úrokovou sazbu. Díky tomu lze vypočíst, jak vysoké budou jeho splátky v příštím období. Období fixace se počítá ode dne uzavření hypoteční smlouvy. Po skončení tohoto období si můžeme zvolit odlišnou délku na příští období. Platí přitom pravidlo, že čím delší fixaci si zvolíme, tím vyšší úroková sazba se nás bude týkat.

 

Standardně si lidé fixují hypotéku na 1, 3 či 5 let, ale už méně se ví, že je možná také varianta fixace v délce 7, 10 i 15 let.

Je výhodnější krátkodobá nebo dlouhodobá fixace?

 

Jednoletá fixace je vhodná pro ty, jež mají rádi flexibilitu a chtějí mít v rukávě možnost podmínky v průběhu splácení hypotéky měnit.

 

Výhodou kratších fixací je také častější možnost úpravy parametrů úvěru. V době refixace totiž klienti mohou bez jakýchkoliv sankcí měnit dobu splatnosti úvěru a tím samozřejmě i výši splátek. Také je umožněn přestup ke konkurenci, která v té době bude nabízet výhodnější podmínky.

 

Hypotéka s delší fixací je vhodná pro klienty, kteří mají stabilní výši příjmů a raději preferují stejné výše splátek. Pokud klienti nepředpokládájí, že hypotéku splatí dříve a mají raději přehled o pravidelných příjmech a výdajích, je pro ně delší doba fixace to pravé.

 

Existuje však i hypotéka s plovoucí úrokovou sazbou? Pro koho je vhodná ta?

 

Plovoucí úroková sazba je transparentní a klienti vždy platí cenu odpovídající skutečnosti. Při pohybu sazeb směrem nahoru platí více, při poklesu platí méně. Protože sazby mohou kdykoli skokově vyrůst, jde o poměrně riskantní tah. Proto variabilní fixace příliš mnoho klientů nevyužívá.

 

MM.