Hypotéka je podle té nejjednodušší definice úvěr, za který se bance zaručíte nějakou nemovitostí. Ale není hypotéka jako hypotéka, liší se například z hlediska systému splácení. Zde je přehled druhů hypotéky podle druhů splácení.

 

Anuitní splácení je ten nejobvyklejší typ hypotéky. Znamená to, že se každý měsíc platí stejná splátka, která se skládá z platby úroků (každý měsíc se platí úroky z částky, kterou klient aktuálně v daném měsíci dluží) a splátky jistiny.

 

V případě zvýhodněné hypotéky s bonusem se nejedná o žádný nový typ hypotéky. Jedná se o to, že vám banka poskytne bonus, nejčastěji se přitom jedná o slevu na úrokové sazbě, za to, že jí zůstanete věrní i po skončení fixačního období. Pozor na tento tah, tímto si totiž uzavřete možnost získat po fixaci nižší úrokovou sazbu pro další fixační období.

 

Offset hypotéka je hypotéka, ke které je zároveň máte spořící účet, a v případě, že na tento účet vložíte peníze, neplatíte z této částky bance žádné úroky. Peníze na spořícím účtu jsou stále vaše a můžete je použít podle libosti. Hypotéka je vhodná pro ty, kdo mají k dispozici určité větší peníze, byť jen dočasně.

 

Hypoteční kontokorent je typ hypotéky, která se dělí na dvě části. V prvním období, tedy v období čerpání, které může trvat maximálně deset le, se hypotéka nesplácí, platí se pouze úroky. Hypotéka se vyčerpá a poté má deset let vlastnosti kontokorentního úvěru, prostředky se mohou vracet a následně znova čerpat dle libosti.

 

Degresivní splácení může být různé, ale princip je jeden. Z počátku je měsíční splátka vyšší, takže se na rozdíl od anuitního splácení splácí rychleji jistina, hypotéka rychleji ubývá a úroky jsou nižší. Tento typ splácení však nabízí pouze některé banky. Lze ho ale šikovně nahradit tím, že zvolíte kratší splatnost.

 

Progresivní splácení je opak degresivního splácení, ze začátku se tedy splácí méně. Do této kategorie lze zahrnout hypotéky s odloženou splátkou apod. Z počátku splácíte méně nebo v extrémním případě nesplácíte vůbec, ale banka později si tuto benevolenci vybere na úrocích.

 

MM