Hypotéky dnes patří mezi nedoporučovanější možnosti, pokud chceme financovat bydlení. Nutno ale říci, že v posledních měsících došlo k poměrně výrazné změně. Jak v souvislosti s tím, že zájemce o hypotéku musí mít našetřeno, tak i v souvislosti s tím, že úroky už nejsou tak nízké, jako v minulosti. Nabízí se tedy otázka, zda na financování bydlení existuje něco lepšího, než hypotéka. Podívejme se.

Půjčky bez zástavy nemovitosti

Hypotéka má rozhodně jednu velkou nevýhodu. A tou je nutnost ručit konkrétní nemovitostí. Díky tomu je sice cesta k penězům jednodušší, ale na druhou stranu nelze opomíjet fakt, že v případě jakýchkoliv problémů není nic výjimečného, že nemovitost propadne bance. Lidé proto hledají alternativy spojené s možností získat peníze bez daného ručení. A to:

  • Domem nebo bytem
  • Pozemkem
  • Jiným nemovitým majetkem

Jedna možnost se na trhu přece jenom objevit může. Příliš jí ale nedoporučujeme. Jsou to diskutované půjčky na směnku. Nejenom, že jsou často spojovány s lichvou a vysokými úroky. Je třeba připomenout i to, že od roku 2013 jsou u nás zakázané. Tato možnost tedy hypotéku rozhodně nenahradí.

Neúčelové půjčky ručené nemovitostí

Klasická bankovní hypotéka je charakteristická tím, že získané peníze je nutné využít v souvislosti s financováním budoucího bydlení. Jedná se tedy o půjčku, kterou lze označit jako účelovou. Možnosti využití jsou celkem bohaté a peníze je možné čerpat na:

  • Stavbu domu
  • Rekonstrukci domu nebo bytu
  • Koupi nemovitosti

Mnohým lidem však právě tato účelovost rozhodně nemusí vyhovovat a tak často hledají řešení v neúčelových úvěrech. Jedním z takových jsou neúčelové půjčky ručené nemovitostí, které se označují jako americké hypotéky. Sem se může řadit i půjčka bez prokázání příjmu, jelikož u některých nebankovních společností stačí dobrá hodnota nemovitosti a k dalším informacím se nepřihlíží. A jak je to s celkovou výhodností? Určitě je dobré říci, že proti účelové hypotéce je ta americká dražší – má méně výhodný úrok. Na druhou stranu nejste omezováni ve využití finančních prostředků, což zase přináší jistou výhodu. Zde tedy můžeme zmínit, že se jako zajímavá alternativa skutečně hodit může.

Mikropůjčky

O co se jedná? Už název poměrně jasně napovídá, jaká bude hlavní charakteristika tohoto konkrétního úvěrového produktu. Je spojený s tím, že nabídka částek je spíše menší. Výše půjček se pohybují spíše v tisících, než v milionech, jako u klasických hypoték. Jelikož však často nabízejí možnost získání první půjčky zdarma, je dobré na ně myslet. Jedním ze zajímavých příkladů je Fenix půjčka. Hodit se pro bydlení mohou, ale spíše jenom ve chvíli, kdy je třeba financovat koupi nového spotřebiče, nebo jeho opravdu. Vzít si několik mikropůjček jako náhradu hypotéky rozhodně nelze.

Spotřebitelské půjčky

Jasná a osvědčená klasika, na kterou bychom také neměli zapomínat. Je pravdou, že nabízené sumy mohou být nižší než u hypoték, ale statisíců, nebo i milionu skutečně dosahovat mohou. Na investice do bydlení tedy mohou stačit. A to pokud je v plánu třeba rekonstrukce, koupě výrazně financovaná vlastními zdroji, nebo jenom větší modernizace. V tomto tedy mohou půjčky hypotéku určitě nahradit celkem dobře.

 

Dodejme také, že zatímco u hypoték úroky postupně stoupají, u spotřebitelských půjček zajímavě klesají. Proto se při porovnání některých nabídek dané hodnoty poměrně blíží. I z hlediska výhodnosti tak mohou spotřebitelské půjčky přijít vhod. Jako finální pozitivum dodejme i to, že mohou být nejenom účelové, ale že mohou být také neúčelové, stejně jako je třeba dodat i to, že při získání často není nutné ani ručit nemovitostí, ani mít ručitele. Pokud vám bude dostupná částka vyhovovat, mohou se stát celkem dobrou alternativou hypoték, který když už nic jiného, tak se jim alespoň zajímavě vyrovná.