Finance, to je, oč tu běží. Rozhodli jste se podnikat? Napište si business plán a hlavně si vše důkladně propočítejte. Každá činnost něco stojí a o podnikání ani nemluvě. Už jen založení společnosti si žádá finanční vklad. 

 

Podnikání by měla předcházet finanční rozvaha, chcete-li finanční plán, který konkretizuje potřebu financí na nákup nezbytně nutných zařízení a vybavení, bez kterých se při zahájení podnikání neobejdete. Finanční plán zároveň potvrzuje, zda jste podnikáním schopni náklady pokrýt a dosahovat zisku.

Snažte se ušetřit

Zejména podnikatelské začátky bývají těžké, proto šetřete již od začátku. Podnikat v Čechách můžete začít tak, že společnost založíte nebo si přímo koupíte ready made společnost, což vám ušetří spoustu času a jak známo, čas jsou peníze, tak proč toho nevyužít?

Peníze se musí točit

Tok peněz (cash flow) je pro každou firmu životně důležitý. Řídit peníze znamená, mít naprostý přehled o všech financích a vědět, kdy má firma co platit a kdy naopak peníze obdrží. Mimo to je potřeba také vědět, kde leží peníze, které nejsou v oběhu.

Mnohdy bývají peníze uložené ve skladu, ať již v podobě materiálu, neprodaného zboží či třeba nevyfakturované ale odvedené práce.

 

Alespoň část financí je ideální mít na bankovním účtu, abyste byli schopni platit běžné provozní náklady, od účtů za telefon, přes cartridge do tiskárny, po žárovky.

Cílem by mělo být dostat peníze na účet dříve, než je potřeba je vydat. Zamyslete se, jak urychlit tok peněz ve firmě?

Zadní vrátka

Risk je zisk, přesto je ale dobré mít v podnikání připravená zadní vrátka a být připraven na situaci, že může dojít k ukončení podnikání. Ukončit podnikání nemusí nutně znamenat krach, existují i jiné možnosti – fúze, odprodej aj. V každém případě je dobré myslet na „co kdyby“ a spořit.