Chcete koupit družstevní byt? Pak se budete muset připravit na to, že nebudete mít na vybranou tak, jako v případě koupě bytu v osobním vlastnictví.

 

Na větší obtíže byste neměli narazit, v případě, že máte k zástavě nemovitost, kterou bance můžete místo svého budoucího bytu poskytnout. Takových šťastlivců však není mnoho a ostatní tak mají možnosti financování poněkud komplikovanější.

 

Když kupujete družstevní byt, nekupujete přímo byt, ale jen družstevní podíl. A v tom vězí ten háček. Banky totiž tento podíl, do doby než si jej převedete do osobního vlastnictví, neumí právně uchopit.

Podmínky pro získání hypotéčního úvěru

Mnoho z bank tedy bez možnosti zástavy hypotéku neposkytuje, a když, tak s řadou podmínek.

 

Je nutné, aby na byt nebyly vázané žádné dluhy (neuhrazené nájemné družstvu, zástava…). Lépe na to budete, když budete kupovat nemovitost již s doplacenou anuitou.

 

Podmínkou bývá, aby bylo možné družstevní byt převést do osobního vlastnictví do jednoho roku. Po tuto dobu, kdy nejste majiteli bytu, ale jen členského podílu, bude byt financován předhypotéčním úvěrem. Tyto úvěry mají vyšší úrokovou sazbu než hypotéky a jen výjimečně jej banky poskytují na dobu delší jednoho roku.

 

Teprve po převodu nemovitosti do osobního vlastnictví se tento předhypoteční úvěr splatí hypotékou. Ta se sjednává současně s předhypotékou.

 

Zasaďte se o to, aby převod do osobního vlastnictví proběhl co nejdříve. Nejen, že má předhypotéční úvěr vyšší úroky, zároveň během něj nedochází ke splácení jistiny, ale pouze úroků.

Družstvo musí pomoct

U koupě družstevního bytu počítejte se součinností družstva. Banky totiž od družstev požadují písemné potvrzení, že je byt bez dluhů, se splacenou anuitou a do roka převoditelný do osobního vlastnictví.

 

-MM-