Říkáte si, že už je ta střecha na vašem baráčku téměř na spadnutí a nutně si žádá o opravu, jenže vaše drahá polovička o nějakých opravách nechce ani slyšet? Nejsou peníze, není čas… Napadne vás, že třeba partnera či partnerku překvapíte, na opravu si vezmete úvěr či hypotéku a opravu zařídíte sami. Pak vás ve většině případů však čeká nemilé překvapení.

 

Pokud bychom si chtěli vzít třeba úvěr na bydlení či rekonstrukci od různých stavebních spořitelen, pak bez podpisu druhého z manželů, nemáme šanci o úvěr vůbec žádat. A nezáleží při tom na tom, zda se jedná o úvěr se zástavou nemovitosti či jsou dány jiné záruky.

 

Pokud by si například chtěla vzít úvěr na bydlení manželka, bude úvěr vázán k jejímu stavebnímu spoření, ať již existujícímu nebo nově založenému, samostatně může zajistit záruky (třeba založit si životní pojištění a vinkulaci uvést ve prospěch stavební spořitelny), sehnat ručitele nebo příslušnou nemovitost do zástavy.

 

Ale co se týče posouzení bonity, je obvykle nutné vedle svého příjmu a všech nákladů rodiny, dokládat i příjem manžela. V tomhle bodě už můžeme na to, že bychom partnera překvapili většinou zapomenout, a i kdybychom náhodou měli některé potvrzení o jeho příjmu z práce, spořitelna žádá převážně potvrzení na vlastním formuláři a s aktuálním datem.

 

Navíc pro samotné posouzení žádosti musíme mít i podpis druhého z manželů. Postup je logicky odvozen kvůli existenci společného jmění manželů, a pokud se jedná o účelové úvěry nebo hypotéky na bydlení, šance na získání úvěru či hypotéky bez předchozího souhlasu partnera jsou nevalné.

 

ZP