Hypotéky zlevňují, a přesto o ně není takový zájem jako v předchozích letech. 

 

Sazba hypoték se pohybuje kolem 2,4 procent. Levnější byly hypotéky v lednu 2018.

 

Aby banky mohly hypotéky zlevňovat, musí sahat do svých zisků, Česká národní banka totiž drží základní a tržní úrokové sazby neměnné. Přesto tak banky činí, klientů totiž ubývá. Měsíční objemy zůstávají pod průměrem za celé období od roku 2015.

 

Důvodem jsou drahé nemovitosti, na které mnoho zájemců nemá prostředky a obavy v recese, či přísnější pravidla České národní banky. Kromě zlevňování hypoték banky přistoupily k takzvaným hypotékám na celý život, tedy se čtyřicetiletou dobou splácení. V některých případech tak lze splácet až do 75 let věku.

 

Tento krok umožňuje snížit výši měsíční splátky i v porovnání se třicetiletými hypotékami. Česká národní banka však takové počínání považuje za příliš rizikové. Banky ovšem tímto svým krokem částečně reagují právě na regulaci ČNB, kterou bylo již zmíněné zavedení přísnějších pravidel pro poskytování hypoték.

 

Očekává se, že do konce roku 2019 bude průměrná sazba hypoték v ČR stagnovat na stávající úrovni, a v případě, že dojde k poklesu, půjde úroveň jen na 2,3 procenta.