10/12/2012   Hypotéky 1 komentář

Hypotéky stále v rozpuku

Z pohledu uzavírání hypoték byl loňský rok patrně tím nejbohatším za posledních několik let. A nutno podotknout, že ani první měsíc nového roku nebyl jiný. Opět padaly rekordy. Podle odborníků je příčinou vzrůstu prodeje hypoték fakt, že letošní zima je skutečně rekordně teplá, a tak je možné pokračovat ve výstavbě i v zimním období.

 

Pro názornost bychom si mohli vzít třeba Českou spořitelnu, které se měsíční objem poskytovaných hypoték zvýšil o téměř devadesát procent – na tři miliardy korun. Hypoteční banka, která poskytuje hypotéky i klientům ČSOB a Citibank, zvýšila za leden prodej hypotéky o celou třetinu – tedy asi na 2,2 miliardy korun. Neuvěřitelný nárůst zaznamenala Raeffeisenbank – o 150 % na 1,14 mld. korun.

 

Průměrná výše hypotéky se dostala přes 1,5 milionu korun. Banky jsou toho názoru, že rekordním, co se hypoték týče, bude i letošní rok. „Očekáváme meziroční nárůst privátních hypoték o přibližně 40 procent oproti roku2006, ato i přes očekávaný mírný nárůst úrokových sazeb na trhu,“ řekl zástupce ředitele pro hypoteční bankovnictví České spořitelny Pavel Kühn.

 

Občané využili hypotéky od bank za téměř 101 mld. korun, uvedlo Ministerstvo pro místní rozvoj. Podle Jana Sadila, generálního ředitele Hypoteční banky, budou letos k růstu obchodů přispívat také deregulace nájemného nebo také růst cen na trhu s nemovitostmi. „Tak dramatické nárůsty jako z let2004 a2005 už nejspíš nebudou,“ řekl. A dodal, že v letošním roce by všechny banky měly poskytnout dohromady asi o pětinu více úvěrů než v roce loňském.

 

Zvýšení daně by vzrůst prodeje hypoték nemělo nikterak ohrozit – alespoň to tvrdí bankéři. A to hlavně proto, že většina současných staveb se vejde do nové varianty definice sociálního bydlení. Ta byla ministerstvem financí stanovena na120 metrů čtverečníchpro byty, a na350 metrů čtverečníchpro rodinné domky.

 

„Za nárůstem je především pravidelné zavádění novinek, nadále příznivé úrokové sazby a fakt, že o hypotéky mají zájem silné ročníky z druhé poloviny 70. let. Tito lidé nyní zakládají rodiny a mají potřebu řešit vlastní bydlení,“ uvedl mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Kofroň. Bankám v jejich prodeji vydatně pomáhají nejrůznější akce pro klienty. Několik bank nabízelo vyřízení hypotečního úvěru zdarma, případně zavedlo další možné varianty hypotečních úvěrů.

 

Raiffeisenbank  nedávno oznámila rozšíření fixací hypoték na dvouleté a čtyřleté lhůty. Hypoteční banka nabízí zpracování úvěru s tříletou fixací v únoru zdarma, a do konce března můžete mít zpracování úvěru zdarma i u Komerční banky.

 

Od poloviny devadesátých let do konce loňského roku poskytly banky celkem téměř 264 000 hypotečních úvěrů za skoro pět set miliard korun. Občanům bylo prodáno kolem 250 000 hypoték za více než 325 mld. korun.

Komentáře

  • no zadluzit se na 30 let fakt nechci, ale asi nic jinyho nekomu nezbejva

Zanechte komentář

Můžete využít tyto HTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Partnerské banky:

banky
Prvá slovenská peňaženka pre Bitcoin BTC peňaženka . Bitcoiny jsou měnou budoucnosti a třeba vám v budoucnu splatí vaší hypotéku. A nebo vyzkoušejte bezpečnou českou bitcoin peněženku BTCpay.cz