Komu je investiční hypotéka určena, komu se vyplatí a jak ji získat? Hledáte nemovistost, která by měla sloužit k následnému pronájmu? Představujete si, že by se prostředky z nájmu splácela hypotéka a náklady? Investiční hypotéka by v tom případě mohla být vhodnou volbou. 

Na co lze použít investiční hypotéku?

Investiční hypotéku lze použít na koupi bytů, bytových domů, rodinných domů, chat či komerčních prostředků, které jsou určeny k pozdějšímu pronájmu. Hypotékou je možné financovat také výstavbu a rekonstrukci nemovitosti, kterou bude majitel pronajímat.

 

Investiční hypotéku je obvykle možné sjednat na dobu od 15 do 25 let, proto je u ní snížená věková hranice pro poskytnutí tohoto hypotečního produktu. Úrokové sazby investičních hypoték jsou v současné době stále příznivé, ale obecně platí, že investiční hypotéky jsou dražší než klasické hypotéky sloužící ke koupi či rekonstrukci vlastního bydlení.

Podmínky pro získání investiční hypotéky

Podmínky pro získání investiční hypotéky jsou standardní, tedy stejné jako i jiného druhu hypotéčních úvěrů. Tedy:

  • plnoletost a způsobilost k právním úkonům
  • trvalé bydliště na území ČR
  • žádný záznam v registru dlužníku
  • pravidelný a dostatečný příjem, ten však může být i z pronájmu

Investiční hypotéka je vhodná pro ty, kdo potřebují dosáhnout určité bonity, banka totiž může uznat příjmy z pronájmu. Potřebujete-li tyto příjmy uznat, je potřeba je dopředu prokázat. Pouhý příslib budoucího záměru nestačí. Ke schválení hypotéčního úvěru je tedy potřeba doložit uzavřenou nájemní smlouvu nebo alespoň smlouvu o smlouvě budoucí.

 

Tyto podmínky pochopitelně nelze paušálně vztáhnout na všechny banky nabízející tento produkt. Než se rozhodnete pro konkrétní produkt, je určitě namístě obejít všechny bankovní instituce a jejich nabídky a podmínky porovnat. U investiční hypotéky se rozhodně zaměřte právě na posuzování příjmů z pronájmu. Akceptace těchto příjmů se může pohybovat v rozmezí 50 – 80 procent.

 

-MM-