Předčasné splacení hypotéky bez poplatku není tak samozřejmé, jak by se na první pohled mohlo stát. O možnosti předčasného splacení hypotéky se tak v ideálním případě zajímejte již při sjednávání hypotéky.

 

Banky předčasné splacení hypotéky umožňují bez sankcí pouze za dodržení určitých podmínek.

V naprosté většině bank je umožněno uhradit úvěr dříve jen v předepsaném termínu. Splacením úvěru mimo toto období klientům hrozí pokuta za předčasné splacení hypotéky.

Pokud jste se rozhodli, že hypotéční úvěr chcete uhradit předčasně, měli byste si spočítat, zda-li se vám to vyplatí.

Čtěte smlouvu

Je potřeba se důkladně podívat, co je uvedeno ve smlouvě a jak vysoký poplatek si banky účtují. V případě, že si banka účtuje 5% poplatek z výše nedoplacené jistiny za každý rok, který zbývá do konce fixace. Díky tomu se snadno může stát, že z miliónové částky můžete zaplatit za předčasné splacení zaplatit i několik set tisíc.

 

Některé banky však umožňují splatit půjčku předčasně několikrát za rok.

Ideální je na možnost mimořádné splátky myslet dopředu a klausuli o sankcích za předčasné splacení ze smlouvy zcela vyškrtnout (ne vždy to však lze) či zda není lepší si nastavit fixaci na jeden nebo 3 či 5 let. Nebo rovnou úvěr sjednat u banky, která klienty láká na mimořádné splátky hypotéky bez poplatku.

Klienti tak nejsou omezeni termínem, kdy mohou a naopak nemohou splatit hypotéku nebo její část předčasně.

Blýská se na lepší časy

Díky nové evropské směrnici se předčasné splacení zlevní. Novela totiž stanovuje, že banky mohou klientovi naúčtovat jen náklady, které jim při předčasném splacení skutečně vznikají.

 

Jedinou výjimkou jsou situace, kdy se dlužník ocitl ve finanční tísni. Banky mu v takovém případě poplatky zbytečně neúčtují. Nová pravidla by měla vejít v platnost v březnu roku 2017.

-MM-