Hypotéky, půjčky, život na dluh jsou dnes často skloňovaná slova. Jen málokdo je v dnešní době zcela bez dluhů a mnohdy dluhy bohužel přerostou únosnou mez a dostanou nás do potíží. Jak se zachovat, když přijdeme o důležitý příjem a nejsme schopni splácet závazky? 

 

Někdy své závazky nezvládáme splácet a dostaneme se to finančních problémů. Někdy nás do finančních potíží dostane hypotéka, jindy úvěr na pračku. Pomoct z potíží nám mohou půjčky na nečekané výdaje. Ale když máme dlouhodobý finanční výpadek, je potřeba nestrkat hlavu do písku a jednat. Jak se v takovém případě zachovat?

Postavte se k problému čelem!

Pro věřitele je nejlepším klientem takový, který splácí úvěr předem dohodnutou dobu. Pokud se klient dostane do krátkodobých potíží, je mu obvykle vždy ochoten vyjít vstříc a hledat oboustranně výhodné řešení, díky kterým se nedostanete do ještě větších nesnází. Je to pro něj výhodnější než exekuce nebo prodej pohledávky. Pokud se ale klient dostane do dlouhodobých potíží, může věřitel pohledávku prodat třetí osobě (inkasní agentuře) a ta ji bude vymáhat.

 

Cílem každého dlužníka by mělo být vyhnout se exekuci. Každá exekuce, byť profesionálně vedená exekuce, je pro všechny strany nepříjemnou záležitostí, a proto je na místě se k problému postavit čelem a s věřitelem komunikovat a snažit se najít řešení.

 

Nezačne-li totiž dlužník s inkasní agenturou komunikovat, situaci v žádném případě nezlepší. Sice tak můžete získat čas (nový věřitel se musí obrátit na soud), nicméně pamatujte, že v dnešní době si čas nechá každý zaplatit, a inkasní agentury nejsou výjimkou. Dluh se tak může dokonce ještě navýšit.

 

V případě, že se inkasní agentura bude snažit vymáhat dluh mimosoudně, chyťte se této příležitosti a pokuste se na toto přistoupit. Mimosoudní vymáhání pohledávek je moderním způsobem, jak vymoct zpátky dlužnou částku efektivně a rychle a pro dlužníka je to způsob, jak se rychle postavit na nohy.

Nechte si poradit

Když se dostanete do potíží, i kdyby jen krátkodobých, vyhledejte pomoc, obraťte se na finančního poradce a nebojte se o problémech mluvit.