Vzhledem k tomu, že se to dnes všude hemží pojišťovacími zprostředkovateli, kteří často nemají ke své činnosti ani oprávnění od Národní banky (v současnosti poplatek za oprávnění činí 10 tisíc korun), obvykle váháme, zda se nechat pojistit od tzv. pochůzkáře.

 

Přitom produkty nemusí být vůbec zlé a ještě můžeme dohodnout zajímavé podmínky. Jen je dobré vědět, kde si případného poradce můžeme bezpečně zkontrolovat, zvlášť pokud pracuje pro vícero pojišťovacích společností.

 

Pro kontrolu jsou tu Evidence a Seznamy České národní banky, a konkrétně Seznam pojišťovacích zprostředkovatelů a likvidátorů pojistných událostí, kde jsou vedeni všichni ti, kteří mají oprávnění sjednávat pojistné produkty, a také je zde uvedeno, jakými oprávněními konkrétně disponují.

 

Například podřízení pojišťovací zprostředkovatelé nemají právo inkasovat pojistné od klientů, zatímco výhradní pojišťovací agenti obvykle ano. Ideální tak je si dotyčného ,,pojišťováka“ prověřit pro jistotu online. Ze Seznamu ČNB navíc také zjistíme, pro jaké společnosti či společnost daný agent či zprostředkovatel vlastně pracuje.

 

Aplikace České národní banky je navíc napojena na základní registry, takže se v ní promítají veškeré změny, například adresy a podobně, a je proto plně aktuální. V daném seznamu navíc můžeme pohodlně vyhledávat, ale tomuto tématu se již bude věnovat následující článek.

 

ZP