Dnešní doba je plná lákadel. Denně jsme ať už vědomě, či nevědomě vystavováni nabídkám obchodníků svádějícím k tomu, abychom z kapsy vytáhli peněženku a nějakou tu korunu upustili. To ale často vede k tomu, že se dostáváme do dluhů, ze kterých se jen těžko dostává. Ať už jsme zadluženi hypotékou nebo jiným typem úvěru je jasné, že je potřeba splácet a šetřit. Jak tedy peníze šetřit?

 

Akční letáky jsou nám denně překládány a slevy jsou nám nabízeny i během surfování po internetu. Využijte jich. Neznamená to, že před spaním namísto čtení knihy budete kroužkovat položky na letácích a druhý den bude objíždět obchodní domy a nakupovat zlevněné zboží. Platí to zejména, když potřebujete pořídit něco do domácnosti, co nesnese odklad. Využívejte sezónních slev a akčních nabídek. Ušetřit tak lze nemalé položky.

 

Do obchodu se vydávejte s pečlivě napsaným nákupním lístkem a toho se striktně držte. Pokud máte slabé nervy, děti nechte doma. Uličkám, ve kterých nic nepotřebujete (pochutiny) se obloukem vyhýbejte.

 

Viděli jste knihu, kterou si prostě musíte přečíst? Půjčte si ji v knihovně. Za malý poplatek můžete za rok přečíst tolik knih, kolik zvládnete. Podobně je to i s časopisy. Jen si spočítejte, na kolik vás přijde kupování Vašeho oblíbeného týdeníku. Pokud bez něj nemůžete být, pořiďte si předplatné. Sice zaplatíte najednou větší částku, z dlouhodobého hlediska ale ušetříte.

 

Stravujte se doma nebo z domácích zdrojů. Pokud si budete pečlivě připravovat svačiny, obědy a večeře si také dopřejete doma, brzy zjistíte, že ušetřená částka za trochu času a pohodlí stojí.

 

Pokud jste byli zvyklí jezdit jen autem a Vaše auto Vaši ekonomickou situaci nesdílí s Vámi,p používejte hromadnou dopravu. Propočítejte Vaše měsíční náklady na cestování a zvažte i případnou koupi měsíčního jízdného.

 

Zbavte se kreditních karet – tedy pokud jste je splatili a plaťte v hotovosti. Možná namítáte, že to není tak pohodlné, jako vytáhnout platební kartu. Je ale dokázáno, že při placení kartou lidé utrácejí víc, než skutečně musí. Možná to bude fungovat i u Vás, jakmile uvidíte peníze fyzicky, možná Vám bude zatěžko pouštět je z ruky.

 

Udržujte se zdraví. „Co je to za nesmyslnou radu?“ říkáte si? Pokud budete zdraví, znamená to, že nebude mít žádné výdaje za léky a doktory a budete moct vydělávat peníze. Neznamená to, že hned musíte utrácet peníze za drahé předplatné ve fitnessu, bohatě postačí, když budete jezdit na kole nebo chodit na procházky – nějak se začít musí.

 

Zbavte se Vašich neřestí. Kouříte? Vypijete téměř láhev vína za večer? Spořádáte misku arašídů na posezení? Omezte to nebo ještě lépe přestaňte. Nejen, že uděláte něco pro své zdraví, navíc ušetříte.

 

Neutěšujte se tím, že v tom nejste sami. Ano ,nejste v tom sami, možná i Vaši blízcí přátelé mají finanční potíže. Nezapomeňte ale, že za to jak žijete, jste zodpovědní jen Vy a že když budete šetřit, brzy se budete mít lépe.

 

Pokud i přes všechna opatření nezvládáte své závazky splácet, je na čase poohlédnout se po novém zaměstnání. Zkuste pro začátek přibrat brigádu a přivydělat si.

 

I když to není jednoduché, snažte se vytvářet si rezervu. Ideální je být zabezpečen tak, že budete mít 3-6ti násobku Vašich měsíčních výdajů. Hned se Vám bude lépe usínat.

 

A kde šetříte Vy? Máte ještě nějaké tipy, kde lze ušetřit?