Boom hypoték je v dnešní době na pomyslném vrcholu. Vliv na to mají především nižší úrokové sazby, které ženou zájemce o vlastní bydlení k tíženému cíli.

Hypotéky jsou v současnosti dostupnější, než kdy předtím, ať už jde o ty klasické nebo americké.

Abyste však uspěli u schvalovacího řízení, je zapotřebí splnit jisté podmínky, s nimiž vás prostřednictvím následujících řádků blíže seznámíme.

Bez dostatečné bonity určitě neuspějete

Je zcela pochopitelné, že bankovní instituce půjčují pouze lidem, jež jsou schopni peníze řádně splácet. Připravte se proto na důsledné lustrování vaší osoby, které obnáší obvykle předložení potvrzení o výši měsíčního příjmu.

Podmínky hypotéky jsou samozřejmě ještě bohatší, což dokazují další náležitosti.

  • Musíte ručit nemovitostí – obvykle tou, jíž stavíte či kupujete
  • Měli byste mít čistý rejstřík v registru dlužníků – ten uspíší celý proces schválení

Vedle uvedených věcí se připravte ještě na odpovídající administrativní procesy. Především z vaší strany budou vyžadovány dokumenty týkající se výdělku, ale i pravidelných výdajů ve formě půjček, leasingů a podobně. Předložit budete muset kupní smlouvu od nemovitosti či pozemku, výpis z katastru nemovitostí, znalecký posudek, geometrický plán, stavební povolení, rozpočet a jiné.

Klasickou nebo americkou hypotéku?

Nežli se vůbec pustíte do plnění podmínek hypotéky, měli byste si uvědomit, o jaký typ hypotéčního úvěru budete mít zájem. Kromě klasické hypotéky určené pouze pro financování obydlí jsou tu ještě americké hypotéky.

U nich ručíte danou nemovitostí, s penězi ale můžete nakládat dle vlastní libosti. Tento typ finančního produktu pojí klady hypotéky a spotřebitelského úvěru v jeden velice zajímavý celek.

I v případě americké hypotéky počítejte s určitým papírováním, které se týká hlavně ručení dané nemovitosti, nikoliv účelu profinancování. Obě dvě varianty jsou však zvládnutelné v poměrně krátkém časovém horizontu. Předložíte vše, co je třeba a hypotéku obdržíte zakrátko.