Chtěli byste si koupit vlastní dům, ale víte, že nemáte dostatek financí? Přemýšlíte nad tím, jestli si vzít hypotéku? Nevíte, zda jste ten správný typ, kterému půjčí? Co všechno musíte splňovat? Pojďme se podívat na ty nejzákladnější podmínky, které jsou podstatné pro to, abyste ji získali.

Co všechno musím mít a čím vším musím být?

Důležitou roli pro získání hypotéky hraje věk. Pokud jste moc mladí, nebo moc staří, může se stát, že vám banka peníze nepůjčí. Věková hranice není u všech bank stejná. Nejčastěji se maximální věk pohybuje kolem 70 let, u České spořitelny 65. Nejde ale o věk, ve kterém vám půjčku dají, ale o věk, do kterého jste schopni splácet. To znamená, že pokud se chcete uvázat splácením na 35 let, musíte si zažádat už ve 45 letech.

 

Dlužíš? Nechoď! Pokud máte nějaké dluhy, nemá vůbec žádný smysl nad půjčkou přemýšlet. Banka si o vaší finanční situaci dokáže zjistit úplně všechno. Proto jestli si myslíte, že váš neuhrazený kontokorent utajíte stejně tak dobře jako doma, tak jste na velikém omylu.

 

Jste vůbec obyvatelem České republiky? Neplatí to všude, ale většina bank si klade podmínku, že žadatel musí mít trvalý pobyt na území České, nebo Slovenské republiky. To samé platí i pro lokalitu samotné nemovitosti. Výjimkou je například Raiffeisenbank, která umožňuje financování koupě nemovitosti i v zahraničí.

 

Nezapomínejte na to, že zadarmo ani kuře nehrabe. Podpis vlastní krví vám jako záruka stačit nebude. Jestli chcete získat hypotéku, musíte mít něco takzvaně do zástavy. Většinou se jedná o nemovitost. Banka tak získá záruku, že v případě nesplácení se jim peníze vrátí. Pokud nemůžete ručit ničím takovým, existuje ještě jedna možnost. U příslušné banky si založíte bankovní účet, ze kterého pak budete vše splácet.

Kamarád do deště

Nutně potřebujete peníze, ale banka vám po vypočítání vašeho příjmu oznámila, že na ni nemáte nárok? Zažádejte o ni se spolužadatelem. Může to být rodinný příslušník či partner, počet spolužadatelů však nemůže překročit více jak 4 osoby. Vaše platy se pak budou počítat dohromady a šance, že úvěr dostanete je mnohonásobně vyšší.

 

To, že splňujete všechny podmínky a banka vás shledala jako vhodného, ještě neznamená, že jste u cíle. Na programu je několik schůzek s bankéřem, který vám před podpisem smlouvy všechno vysvětlí a zodpoví vaše dotazy. A dobře položená otázky vám někdy může hodně pomoct.

Můžu mít dotaz?

Třeba jako ten o úrokové sazbě. Výši úrokové sazby totiž ovlivňuje několik faktorů. Například to, na jak dlouho hypotéku máte. Nezapomínejte na to, že úrok není cenou hypotéky.

 

Dále byste se měli zajímat o to, jaké dokumenty budete muset mít při čerpání úvěru. Tyto dokumenty se můžou v každé bance lišit, ale nejčastějším dokumentem je návrh na vklad zástavního práva, který musí být potvrzený katastrálním úřadem. Dále pak potvrzení pojišťovny o vinkulaci pojistné smlouvy na nemovitost nebo u výstavby nemovitosti písemné doložení stavebního povolení s nabytím právní moci. Někdy je potřeba zástavní právo, které musí být zapsané na Listu vlastnictví. U koupě nemovitosti je důležitá kupní smlouva.

 

A co fixace úroků? Vše záleží na vás, většinou se doba, kdy úrok zůstává neměnný, pohybuje kolem    3-5 let. Mezi nejčastější dotazy samozřejmě patří, jak dlouho budu hypotéku splácet. Opět to je na tom, jak se sami rozhodnete. Kratší doba splatnosti znamená vyšší měsíční splátku a naopak.

 

Dejte si pozor na to, jak se postupuje v případě, když chcete ve smlouvě něco změnit. U některých bank se tyto změny provádějí zadarmo, někde po vás může banka chtít poplatky. Ty se můžou vyšplhat i do výše 10 000 Kč.

 

Jak je to s mimořádnou splátkou? Může se stát, že budete mít bohatší měsíc, proto byste rádi splatili větší část. Některé banky nabízejí ročně jednu mimořádnou splátku zdarma. Jinak lze poplatky uhradit ve výši až 25 % z částky.