Vyhlédli jste si byt a makléř Vás neustále upozorňuje na to, že o něj nejevíte zájem jen Vy a že byste měli co nejdříve složit rezervační zálohu? Těžko rozpoznat, kdy se jedná jen o obchodní trik a kdy se o byt uchází hned několik zájemců. Kdy je dobré složit rezervační poplatek?

 

Se složením rezervačního poplatku ale vyčkejte, alespoň do doby, kdy než budete znát technický a právní stav nemovitosti, znění kupní smlouvy a nebudete mít předschválený hypotéční úvěr.

 

Pokud byste se při podpisu rezervační smlouvy unáhlili a zaplatili zálohu na účet realitní kanceláře, pravděpodobně byste tyto peníze už neuviděly. Stanovte si podmínky, které budou muset být splněny, než budete rezervační smlouvu uzavírat.

 

Kdy je rezervace namístě?

 

Zásadní je nenechat se případnými jinými zájemci vystresovat. Rezervace je na místě, teprve když máte k nemovitosti veškeré informace a dokumenty a stihli jste prověřit právní vady i technický stav nemovitosti. Nejprve si prověřte, zda je prodávající opravdovým Vlastníkem nemovitosti. Zda na nemovitosti není uvalena exekuce či na ní neváznou věcná břemena. Také si nechte prověřit technický stav nemovitost inspekcí . Odhalíte tak případné skryté vady, které by vás později vyšly draho.

 

Logickým krokem také je prescoring. Tedy krok, kdy vám banka nebo či finanční poradce zjistí, na jakou hypotéku a zda vůbec dosáhnete. Díky prescoringu předejdete situaci, kdy byste neměli finanční prostředky ke koupi a rezervační zálohy byste vyhodili jen tak z okna.

 

Rezervační smlouvu nevnímejte jako univerzální formulář, který je třeba podepsat. Jedná se jen o smluvní stanovení podmínek, o kterých lze vyjednávat. Pojistěte si, že pokud dojde k problémům na straně prodávajícího, rezervační poplatek vám bude vrácen. Důvody, pro které rezervační poplatek naopak propadne realitní kanceláři jako smluvní pokuta, je namístě ve smlouvě specifikovat.

 

Domluvte se s realitní kanceláří, že nejen kupní cenu, ale právě také rezervační poplatek dáte do úschovy. Z úschovny by se peníze měly uvolnit až po zápisu vlastnického práva do katastru, v případě rezervační zálohy můžete přistoupit na uvolnění po podpisu kupní smlouvy.