Hypotéku si může vzít ten, kdo má dostatečné příjmy na její splácení, zajistí koupi nemovitostí a zároveň není neplatícím dlužníkem. 

 

Příjmy přitomu musí být nejen dostatečné, ale i stabilní. Zda je výše příjmu dostatečná, může posoudit finanční poradce, definitivní slovo má samozřejmě banka.

 

Zaměstnanci při žádání předkládají potvrzení o výši příjmů od zaměstnavatele. Z toho pak většina bank sleduje průměrný čistý měsíční příjem za poslední tři měsíce. V případě, že jste zaměstnancem ve vlastní firmě, je třeba předložit také daňové přiznání.

 

Daňové přiznání předkládají také podnikatelé. Za příjem se počítá zisk po odečtu daní rozpočítaný na měsíce. Některé banky pak započítávají příjmy uvažované jako procento z obratu.

 

Většina bank toleruje věk 70 let v době poslední splátky úvěru. Některé banky dbají doporiučení České národní banky, a omezují maximální věk na doplacení úvěru na 65 let.

 

Banku zajímá nejen výše příjmů, ale i další příjmy domácnosti jako je mateřský či rodičovský příspěvek, důchod či příjmy z pronájmu. Pokud si berete hypotéku na nemovitost, kterou budete pronajímat, banka bude započítávat i příjmy z budoucího pronájmu.

 

Banka si prověřuje platební minulost žadatele v úvěrových registrech. Žadatel musí mít uhrazeny všechny své povinné platby vůěči státu jako zdravotní a sociální a všechny případné půjčky musí být řádně spláceny.

 

Zástavou bývají nejčastěji právě kupované nemovistosti, a to lze i v případě, že kupujete družstevní byt. Lze však dát i jinou nemovitost, její majitel však musí souhlasit.

-MM-