V loňském roce došlo k nárůstu úvěrů ze stavebních spoření skoro o pětinu. V letošním roce to ale bude jinak, zájem o úvěry bude stagnovat. 

 

Banky začínají dbát na doporučení ČNB, že koupi nemovistosti není možné dofinancovat právě například úvěrem ze stavebního spoření. Účelem tohoto doporučení je omezit poskytování hypotečních úvěrů klientům bez úspor a zamezit tak případným z toho plynoucím potížím.

 

Kombinace se stavebním spořením se nejvíce používala, aby banky vyšli klentům vstříc a obešly nařízení ČNB, která bankám zakázala poskytování stoprocentních hypoték na celou hodnotu nemovitosti.

 

Tuto praxi ale nyní banky opouštějí a začínají se řídit doporučením ČNB z loňského léta, že kupec musí mít alespoň z části vlastní prostředky na nákup nemovitosti.

 

Česká národní banka totiž pohlíží přísněji na hypotéční úvěry a jejich poskytování a bankám tak hrozí postih. Podobný růst počtu stavebních spoření se letos nebude opakovat. Klienti, kteří si chtějí sjednat hypotéční úvěr, musí tedy bezpodmínečně mít alespoň z části vlastní prostředky.

-MM-