Koupili jste na byt na hypotéku, ale ten již vám nevyhovuje? Potřebujete větší byt? Co dělat, když potřebujete provést změnu stávající hypotéky a nemáte prostředky na doplacení hypotéky?

 

Nejstandardnějším a nejideálnějším řešením je splatit původní hypotéku a nový byt pořídit na úplně novou hypotéku. Ale to se podaří jen málokomu. Obzvláště, když má původní byt v zástavě banka.

 

Většina bank umožňuje převod hypotéky původního bytu na jeho nového majitele. Ten však musí splňovat všechna bankou požadovaná kritéria. Výhodou je, že se tak klient vyhne poplatku ta předčasné splacení hypotéky. Jediným poplatkem by v takovém případě byl poplatek za poskytnutí nové hypotéky.

 

Další možností je refinancování hypoték. Tedy, že banka klientovi nabídne nový úvěr, který pokryje původní hypotéku a zároveň čerpat novou hypotéku ve větším objemu a pořídit si tak větší byt.

Potřeba je v tomto případě myslet na sankční poplatek za předčasnou splátku hypotéky mimo fixační období, ke které dojde po prodeji původního bytu.

 

Poslední možností je vzít si tzv. překlenovací úvěr na dva roky, díky kterému klient získá dva roky čas na prodej starého bytu a koupi nového.

 

-MM-