Rozhodli jste se pro investici do vlastního bydlení či do podnikání a rádi byste je financovali formou hypotéky? Ale co když banka vaši žádost zamítla z důvodu záznamu v registru dlužníků nebo jiným nevyhovujícím kritériím?

 

Pokud si myslíte, že se tak váš sen definitivně rozpadl, nemusí tomu tak skutečně být. Existují totiž i nebankovní hypotéky. Na co je možné ji použít a jaká jsou rizika?

 

Nebankovní hypotéky většinou dominují většinou výhodnějšími podmínkami pro získání úvěru než je tomu u bankovních produktů. Služba je zpravidla určena pro fyzické osoby. Při zařizování hypotéky je určitě potěší absence potvrzení příjmů a možnost mít i záznam v registru.

 

Nebankovní hypotéku můžete použít na:

 

•          neúčelový úvěr

•          úvěr na družstevní byt

•          úvěr na pronájem

•          podnikatelský úvěr

•          úvěr na konsolidaci dluhů

•          úvěr na vyplacení exekucí (i více exekucí)

 

 Jaká jsou rizika?

 

U nebankovních hypoték je potřeba si dát pozor na celou řadu věcí. Nebankovní společnosti, které nabízejí úvěrové služby jsou proslulé nesrozumitelnými smlouvami. Určitě je vhodné nechat ji posoudit někoho, kdo se v tom dobře orientuje, tedy právníka nebo zkušeného nezávislého hypotečního poradce.

 

Často se také stává, že nebankovní společnosti poskytují hypotéku s dvojnásobnou úrokovou sazbou. V konečném důsledku můžete zaplatit podstatně více, než kdybyste čerpali hypotéku u banky.

 

Velkým rizikem je také hrozba insolvence společnosti, což znamená, že nebankovní instituce se dostane do finančních problémů a musí své úvěry splatit bankám. Pro vás tato situace znamená nutnost rychlého splacení všech dluhů. Jedná se sice o ojedinělé riziko, ale je lepší s tímto faktem počítat.

 

Maximální hranice úvěru obvykle není stanovena, rozhodující ale je doba splácení, která je oproti bankám výrazně kratší. Existují společnosti, které požadují splatit dlužnou částku do 72 měsíců, což je pro několik miliónů velice krátká doba.