Pojištění schopnosti splácet může být užitečné, obzvlášť v nejistých časech stále vysoké nezaměstnanosti. Je tomu ale opravdu tak? Vyplatí se měsíčně platit vysoké poplatky a bude v době vašich nesnází pojišťovna plnit?

 

Princip pojištění schopnosti splácet je jednoduchý. Pojišťovně platíte za to, že v případě neschopnosti hypotéku či jiný úvěr splácet, převezme tuto povinnost za vás. Pojištění schopnosti splácet už dnes nabízejí nejen banky, ale i některé finanční společnosti poskytující spotřebitelské úvěry.

 

Banky pak většinou ve spolupráci s pojišťovnami nabízejí balíčky, které obsahují kombinace krytí na smrt, invaliditu, většinou ale pouze III. stupně, pracovní neschopnost a ztrátu zaměstnání.

Pojištění proti riziku ztráty zaměstnání

Za pojištění proti riziku ztráty zaměstnání či dlouhodobé pracovní neschopnosti si připlatíte. Logicky se totiž tyto případy odehrávají častěji než zmíněná invalidita či úmrtí.

 

Pojistné závisí na výši úvěru a pojištěném riziku a liší se i dle pojišťovny. U většiny ale platí, že v případě, že přijdete o práci nebo se v důsledku zdravotních problémů octnete v dlouhodobé pracovní neschopnosti, pojišťovna za vás obvykle uhradí maximálně 12 měsíčních splátek (někde ale jen pouze 6 měsíců), a to navíc pouze v případě, že nezaměstnanost či pracovní neschopnost trvá déle než určitý počet dnů. Samozřejmostí je, že práci musíte prokazatelně hledat. Ihned jakmile začnete znovu pracovat nebo uplyne pojištěná doba, nezbývá než začít splácet.

 

I přesto, že si platíte toto pojištění, mějte rezervu na několik měsíců. Peníze z pojištění totiž nedostanete ihned poté, co se přihlásíte na úřadu práce, ale teprve po tzc. karenci. Nejčastěji to bývá až po 60 dnech.

Pojištění proti riziku dlouhodobé pracovní neschopnosti

V případě invalidity se obvykle plní 4 až 18 splátek. Pouze pokud nedojde ke zlepšení zdravotního stavu, pojišťovna doplatí zbytek úvěru, invalidita však musí být navíc ohodnocena jako trvalá, tedy III. stupeň.

 

V případě úmrtí klienta, pojišťovny zaplatí nesplacený zůstatek úvěru ke dni smrti klienta. Výhodou oproti životnímu pojištění je, že nezáleží na způsobu úmrtí. Samozřejmě každá banka splacený zůstatek po svém limituje a rozdíly jsou obrovské, od 1,5 milionu až po 5 miliónů.

 

Jaký z toho plyne závěr? Pojištění proti neschopnosti splácet se vyplatí jen těm, kteří bedlivě čtou smlouvy, jež podepisují a vezmou v potaz všechna rizika. Zaplacené pojistné může v součtu dosahovat až stotisícových částek, a navíc si pojišťovny velmi striktně vymezují podmínky, za jakých plnění vůbec poskytnou.

 

Prodražit se může i případné odstoupení od pojištění. Rozhodnete-li se, že toto pojištění vlastně nepotřebujete, a chcete je zrušit, můžete se setkat i s tím, že bude potřeba změnit celou hypotéční smlouvu, což samozřejmě vyžaduje další poplatek.