Chystáte se vzít si úvěr na bydlení a zajímá vás, jaké poplatky jsou s tímto krokem spojeny? S vyřízením hypotečního úvěru na jeho začátku stejně jako v průběhu jeho splácení jsou spojené různé poplatky.

 

V každé bance se od sebe poplatky mohou lišit, ať už pojmenováním, tak jejich výší, obvykle je ale potřeba počítat s těmito poplatky.

Poplatek za ocenění nemovitosti

Tento poplatek se hradí smluvnímu znalci banky, který zpracovává ocenění nemovitosti. Bez tohoto počinu hypotéku nezískáte.

Poplatek za schválení hypotéky

Často nazýván jako poplatek za vyřízení hypotéky. Tento poplatek je splatný po schválení hypotéčního úvěru. Jeho výše se může vyšplhat až k 0,8% z výše hypotéčního úvěru.

Poplatek za správu úvěru

Tento měsíční poplatek se pohybuje většinou ve výši 100 – 150 Kč za každý měsíc trvání hypotéky.

Poplatek za čerpání úvěru

Jedná se o poplatek za každé čerpání úvěru – řádově ve výši 0 – 500 Kč. U některých bank se poplatek účtuje až u několikátého čerpání úvěru.

Poplatek za nadstandardní služby

Chcete-li od banky cokoli nestandardního, jako je možnost čerpání hypotéky před zapsáním zástavní smlouvy, setkáte se obvykle s jednorázovým poplatkem ve výši až 1000 Kč.

 

Hypotéka zkrátka není zadarmo. Pokud chcete mít hypotéku zproštěnou všech poplatků, i to je možné. Některé banky nabízejí službu hypotéka bez poplatku a poplatky vám opravdu neúčtují. Bývají však promítnuty do vyšší úrokové sazby. Proto je před podepsáním úvěrové smlouvy třeba vše důkladně propočítat.

 

-MM-