Předčasné splacení hypotéky má být pro Čechy levnější než dosud. Na základě unijní směrnice připravuje ministerstvo financí výhodnější podmínky pro klienty. Až čtvrtinu hypotéky by mělo jít splácet každý rok bez jakékoli sankce.

 

Ministerstvo financí navrhuje, aby klienti mohli jednou ročně splatit 25 % hypotéky bez jakékoliv sankce a to i mimo termín fixace. Možné termíny předčasného splacení se mají stát součástí smlouvy s bankou.

 

Ve výjimečných případech, jako je rozvod, úmrtí, dlouhodobé onemocnění či úmrtí dlužníka, bude možné bez poplatku ukončit celou výši hypotéky.

 

Tato novela je součástí zákona o úvěrech pro spotřebitele, jehož znění se v současné době dokončuje. V platnost by změny měly dojít nejpozději v březnu příštího roku.

 

Evropská směrnice stanovuje, že banky mohou klientovi naúčtovat jen náklady, které jim při předčasném splacení skutečně vznikají. (Tedy náklady spojené s vyplácením úroků investorům, od nichž si peníze na hypotéku půjčily nebo na provize prodejní síti.)

 

Změna se zpočátku bude týkat nových hypoték, sjednaných od data účinnosti zákona. Stávajícím klientům se tato možnost otevře až po začátku dalšího fixačního období.

 

Podle Hospodářských novin patří poplatky za předčasné splacení hypotéky v České republice k nejvyšším v Evropě.

 

První vlaštovkou je Air Bank, která od letošního roku, nabízí předčasné splacení celé hypotéky bez poplatku kdykoliv, pokud klient nepřejde k jiné bance, tedy nevyužije takzvané refinancování.

 

-MM-