Pokud se chystáme na dovolenou k moři, za poznáním, nebo například musíme letět na zahraniční cestu, plánujeme, co všechno si zabalit a doufáme, že na nic nezapomeneme. Mnohdy však zapomínáme nebo možná jen opomíjíme jednu z velmi důležitých věcí, která by v žádném případě neměla chybět při žádné cestě do zahraničí. Řeč je o cestovním pojištění, díky kterému se nemusíme strachovat, že v případě nečekaného úrazu, budeme muset platit obrovské sumy, dosahující mnohdy řádově stovek tisíc až milionů korun, za ošetření, nebo případnou hospitalizaci v místní nemocnici.

Vyplatí se mi cestovní pojištění?

V dnešní době na našem trhu nabízí cestovní pojištění velké množství pojišťoven, mnohdy za velmi výhodné a nízké ceny. Jistě, můžeme si říci, že jsme přeci opatrní a nepotřebujeme ještě další investice do již tak drahé dovolené. Pojďme si tedy říci, k čemu všemu nám může být cestovní pojištění dobré a kdy se nám může velmi hodit.

 

Navštívíme-li web naší oblíbené pojišťovny, nebo jen tak hledáme na internetu, můžeme si povšimnout, že mnoho pojišťoven nabízí různé druhy cestovního pojištění, které se specializují na různé typy zahraničních cest. Ať již se jedná o pojištění na Eurovíkendy, o pojištění k moři, do exotických zemí, pojištění pro turistiku, nebo pojištění pracovní cesty.

 

Zaměřením se tato pojištění liší, avšak většina pojištění, i těch nejlevnějších, zajišťuje společné služby, které se nám můžou v případě potíží velmi hodit. Každé dobré pojištění nabízí placení léčebných výloh a asistence, které mohou dosahovat výše až tří milionů korun. Často můžeme také získat úrazové pojištění, které zahrnuje trvalé následky nebo dokonce smrt úrazem. Můžeme také využít pojištění odpovědnosti, které se nám může hodit, způsobíme-li nějakou nehodu, ať již dopravní, nebo třeba v hotelovém apartmá. Další dobrou věcí, kterou mnoho pojištění zahrnuje, je pojištění zavazadel. Cestujeme-li například letecky a dojde ke ztrátě zavazadla, nebo nám bude zavazadlo zcizeno, můžeme toto pojištění využít k finanční náhradě ztraceného zavazadla.

 

Na týden nás takové cestovní pojištění může vyjít v řádu 200 – 300 Kč na osobu. Máme-li početnou rodinu, poněkud se nám toto pojištění může prodražit, zejména-pak, cestujeme-li do exotických zemí, nebo mimo Evropu. V každém případě, budeme-li pojištěni, můžeme si být jisti, že i v případech, kdy dojde ke zranění, ať již našemu, nebo cizí osobě způsobené námi, nemusíme si dělat zbytečné starosti, neboť o většinu problémů se postará naše pojišťovna. Na nás pouze je, abychom zavolali na jejich centrálu, obeznámili je s nastalou situací a postupovali dle pokynů personálu.

 

Závěrem, opalovací krém a plavky jsou velmi důležité věci, které bychom si neměli při cestě na dovolenou zapomenout doma. Je však vhodné k nim přibalit i pojištění, díky kterému můžeme s klidnou hlavou odpočívat na pláži a oddávat se šumění moře bez obav, že si v případě zlomené nohy budeme muset brát půjčku, abychom si mohli dovolit zaplacení všech zdravotních výloh.

 

autor: Michal Hromek