Komu se při sousloví stoprocentní hypotéka vybaví, cosi jako stoprocentně spolehlivá hypotéka, a říká si, co je to zase za novou reklamní kampaň, pak je třeba pozměnit směr bádání. Nejedná se totiž o spolehlivost, ale o prostá matematická procenta.

 

Stoprocentní hypotéka je produkt, který umožňuje klientům čerpat výši hypotéky do stoprocentní výše zastavěné nemovitosti. Může jít přímo o kupovanou nemovitost, na kterou si klient bere hypotéku, nebo nějakou jinou nemovitost, která je poskytnuta do zástavy.

 

Každopádně zde vždy hraje roli skutečná cena dané nemovitosti, na kterou si banka nechá udělat posudek, podle něhož nám potom poskytne prostředky. I se stoprocentní hypotékou tedy někdy hrozí, že nám peníze z hypotéky nebudou stačit na celou cenu kupované nemovitosti.

 

Daná nemovitost totiž může být prodávána za vyšší cenu, než jakou určí banka, nebo znalec zabývající se odhady. Nadějí potom může být hypotéka třeba sto dvacet procent, kterou už některé banky nabízejí, nebo případně nutnost doplňkového úvěru či přidání ještě něčeho do zástavy.

 

Nespornou výhodou stoprocentní hypotéky v běžných případech jinak právě je, že nemusíme mít žádné naspořené prostředky a celá cena může být hrazena z úvěru, který pak budeme splácet po menších měsíčních splátkách.

 

Tento typ hypotéky proto volí nejčastěji mladé páry, které ještě nemají naspořeno příliš prostředků, nebo kupující, kteří sice naspořené prostředky mají, ale plánují provádět větší rekonstrukce, či potřebují finanční prostředky na nákup nábytku a ostatního vybavení.

 

ZP