Doba nízkých úrokových sazeb pokračuje i po létě. Výjimkou tak nejsou asi hypotéky s úrokovou sazbou od 1,81%. Zdaleka ne všichni žadatelé o úvěr tuto výhodnou nabídku získají.

 

Hypotéční úvěry s variabilní sazbou jsou nejčastější a často i jedinou možností financování nákupu či výstavby bytu či rodinného domu.  A to je důvodem, že nízké sazby lákají stále více lidí k podání žádosti o hypotéční úvěr.

 

Nízká cena úrokových sazeb je vyvážena vyšším rizikem v podobě možného růstu mezibankovních úrokových sazeb. V takovém případě může majitel hypotéky s variabilní sazbou svou úrokovou sazbu zafixovat.

 

Zvažujete hypotéční úvěr s nynějšími výhodnými úrokovými sazbami? Riziko růstu úrokových sazeb samozřejmě existuje pořád, ale podle České národní banky, od jejíž měnové politiky se pohyb úrokových sazeb odvíjí, v brzké době změnu kurzu neplánuje. Podle guvernéra Miroslava Singera dojde k možnému růstu základních úrokových sazeb nejdříve v roce 2016. Neprohloupíte tedy, když si úvěr vezmete nyní a výši úrokové sazby zafixujete po dobu 5 let.

 

Je tu však háček, nízké úrokové sazby banky nezíská každý. Banky nejvýhodnější sazby nabízejí jen za přísných nabídek. Od klienta vyžadují dostatečnou bonitu. Ani ta však nestačí. Nutností často je aktivní užívání účtu a někdy i celé palety nabízeného pojištění. Minimální úroková sazba se tak v některých případech pěkně prodraží.

 

Podívejte se na přehled minimálních úrokových sazeb variabilních hypoték:

Banka

Variabilní úroková sazba

Česká spořitelna

1,97%

Fio banka

1,81%

GE Money Bank

2,24%

LBBW Bank

2,29%

mBank

2,49%

Raiffeisenbank

2,57%

UniCredit Bank

2,09%

Zdroj: Úrokové lístky bank