Pojištění bankovních úvěrů je dnes běžnou součástí nabídky bank. U hypoték se uzavřením pojistky často podmiňuje získání výhodnější úrokové sazby. Vyplatí se však?

Pojištění proti riziku neschopnosti splácet hypoteční úvěr je bankami většinou poskytováno ve dvou variantách – základní a rozšířené. V té základní pojišťovna kryje riziko úmrtí, invalidity a pracovní neschopnosti od určitého dne, většinou pak od 30. či 60. dne.

V rozšířené variantě pojišťovna kryje stejná rizika a navíc i riziko ztráty zaměstnání. Tato rozšířenější varianta mívá přísnější podmínky plnění a bývá dražší.

Přečíst si smlouvu zběžně nestačí

U všech druhů pojištění bychom měli být při podpisu smlouvy na pozoru a podrobně si přečíst, co vlastně pojištění případně kryje.

Když je u pojištění uvedeno, že řeší invaliditu, zajímat by nás mělo i o jakou. Pojištění například většinou není možné sjednat pro případ rizika invalidity prvního a druhého stupně, která se však statisticky týká mnohem většího počtu lidí.

Problémové může být i riziko úmrtí. Zde se plnění totiž vztahuje pouze na jistinu hypotečního úvěru. To znamená, že při úmrtí živitele rodiny, bude rodině splacena hypotéku, ale jinak zůstává bez prostředků.

To může být zásadní rozdíl proti klasickému životnímu pojištění, které když je správně nastaveno, může krýt i další náklady domácnosti.

U takzvaného bankopojištění si pojištěnec navíc nemůže stanovit výši pojistného krytí a nemůže ani pojištění po dobu jeho trvání jakkoli významně upravovat.

U pojištění hypotéky je tak vhodné mít ještě jedno pojištění, které vykryje všechny její nedostatky.

Na kolik přijde?

Cena měsíčního pojistného se u základní varianty pojištění proti neschopnosti splácet hypotéku nejčastěji pohybuje zhruba mezi pěti a sedmi procenty z celkové měsíční hypoteční splátky. Rozšířená o připojištění proti ztrátě zaměstnání se může vyšplhat až na devět procent z celkové měsíční hypoteční splátky.

Vyplatí se pojištění hypotéky?

Pojištění hypotečního úvěru se vyplatí tehdy, kdy je toto pojištění podmínkou pro získání lepší úrokové sazby. Lze jej použít i jako doplňující pojištění ke správně sjednanému životnímu pojištění.

-MM-