Vyřizování hypotéky je běh na dlouhou trať. Kdo kupuje již postavený zkolaudovaný dům, či byt bude mít vyřizování snazší než ten, kdo se chystá jej stavět. Úplný začátek shánění hypotéky je ale pro oba stejný, a sice vybrat správnou banku.

 

Vybrat správně hypotéční banku je potřeba i v případě, že na hypotéku spěcháte. Rozdíly mezi bankami jsou obrovské a u výběru nejde je o výši úrokové sazby. Podstatné jsou i administrativní kroky a nároky banky, vedlejší poplatky apod. Chcete-li ušetřit čas obíháním a vyjednáváním jednotlivých bank, obraťte se na hypotéčního specialistu. Svými kontakty a zkušenostmi pro vás dokáže najít vhodnou nabídku, vyřídit veškerou administraci a navíc s ním můžete ušetřit přibližně týden drahocenného času.

Před podepsáním rezervační smlouvy

Pokud jste našli onu vysněnou nemovitost, je potřeba udržet chladnou hlavu a nepodepisovat rezervační smlouvu a neplatit rezervační poplatky. Ze všeho nejdříve je totiž potřeba zjistit, zda splňujete podmínky získání úvěru.

 

Zjistěte si, jaký je váš stav ve výpisu registru dlužníků nebo se opět obraťte na nezávislého hypotéčního specialistu. Pokud podmínky pro získání úvěru splňujete, je důležité nechat si od bankovního nebo hypotéčního poradce na základě výše příjmů spočítat, na jakou výši hypotéky dosáhnete.

 

Rezervační poplatky plaťte teprve, až po ověření těchto informací. Získat je by vám nemělo trvat déle než týden.

Vyřízení administrativních úkonů

S hypotékou jsou spojeny administrativní úkony. Je potřeba vyřídit a shromáždit všechny žádosti a formuláře. Čím dříve všechny podklady připravíte, tím dříve dojde ke schválené úvěru. Během přípravy dokumentů, probíhá odhad zastavené nemovitosti. Doba zpracování odhadu závisí na vytíženosti odhadců bank, opět by ale neměla trvat déle než týden.

 

Po předložení dokumentace a zpracování odhadu dojde ke schválení úvěru obvykle do jednoho týdne.

Kdy dostanete peníze?

Čerpání hypotéky je u většiny bank podmíněno vkladem zászavního práva, zaplacení vlastních prostředků, podepsáním kupní smlouvy nebo vinkulací pojištění nemovitosti. Ve většině případů se jedná o jeden týden.

 

Pojďme si to tedy rozebrat. Pro získání úvěru je třeba počítat s týdnem na přípravu, jedním až dvěma týdny na schvalování a týdnem čerpání. Hypotéční úvěr byste tak měli získat přibližně za jeden měsíc.