Hypotéka je půjčka téměř na celý život. Je tedy nezbytné důkladně promyslet, zda-li si ji můžeme dovolit a kdy je pro to vhodná příležitost. Jaké změny v oblasti hypotékáchsou v letošním roce?

 

Od října loňského roku banky neposkytují stoprocentní hypotéku. Činí tak na základě doporučení České národní banky nepůjčovat klientům, kteří nemají vlastní úspory. Změnou také je, že ani vysoké úvěry v rozmezí 85-95 % LTV (úvěr k hodnotě) nestanou všichni, kdo si o ně zažádají. Tyto typy úvěrů mohou tvořit jen 10% všech poskytnutých úvěrů.

 

Od 1. dubna 2017 se limity posunou, tak, že nebudou možné ani hypoteční úvěry nad 90 % a všechny úvěry v rozmezí 80–90 % se budou muset vejít do 15 % z celkového počtu. Klienti tak budou potřebovat více vlastních zdrojů.

 

Velké změny v oblasti hypotéky vznikají v důsledku nového Zákona o spotřebitelském úvěru.

 

O jaké změny se jedná?

Hypotéku lze splatit bez sankcí

 

Při každém výročí uzavření smlouvy musí banky umožnit klientům splatit až 25 % hypotéky. Při prodeji nemovitosti je možné doplatit hypotéku v plné výši. U nově uzavřených hypoték a u těch, jimž vyprší fixace si banky mohou účtovat pouze jedno procento z výše předčasné hypotéky, maximálně však 50 000 Kč.

V závažných situacích (úmrtí, vážné onemocnění) bude možné splatit hypotéku zcela bez poplatků.

Nižší postihy za zpoždění splátek

 

Novinky se týkají také penále a smluvních pokut. Ty pro dlužníky mohou činit maximálně 50 % úvěru, nejvýše však 200 tisíc korun. Tato úprava by měla platit i pro existující půjčky.

Další změny v oblasti hypoték

 

Novinkou také je, že banky budou muset u hypotéky uvádět RPSN (roční procentní sazbu nákladů). Pro klienty bude tedy jednodušší porovnat výhodnost jednotlivých nabídek. RPSN se v současné době uvádí např. u spotřebitelských úvěrů. Lze tedy říct, že v případě, že máte vybranou nemovitost, je na sjednání hypotečního úvěru nyní ta vhodná doba.

 

-MM-