Každý, kdo si chce vzít hypotéku se setká s pojmeme fixace hypotéky. Každá banka, která poskytuje hypotéku nabízí možnost fixace úrokové sazby. 

 

Jedná se o období, kdy si klient zvolí období, po které má jistotu stejné výše úroku. Na konci fixačního období lze úvěr doplatit, provádí se refinancování hypotéky, nebo se sjednává nová výše hypotéky. Výše úrokových sazeb se odvíjí od aktuální situace na trhu a mimo jiné ji ovlivňuje i platná úroková sazba České národní banky.

Čím kratší doba, tím nižší úrok

Lze říct, že obecně platí, že čím kratší fixační doba, tím nižší úrok. Při delším období je pro banku totiž těžké odhadnout, jak se budou úroky v dané období pohybovat.

Očekáváte-li při sjednávání fixace, že úroky budou v následujících letech stoupat, je výhodnější sjednat delší dobu fixace. Pokud ale očekáváte úrokový pokles, fixujte na co nejkratší možnou dobu.

Nejčastěji sjednávaná doba fixace je na 5 let.

Předčasné splacení

Dobu fixace je třeba dobře zvážit nejen kvůli výši úroků. Je důležitá také z hlediska předčasného splacení. Pokud očekáváte, že úvěr v určitém období splatíte, sjednejte si dobu fixace jen na tu nejnutnější možnou dobu, splacení mimo dobu fixace je totiž finančně penalizována.

Konec fixace si ohlídejte

Konec fixace je dobré řešit alespoň s tříměsíčním předstihem. Pokud tak neučiníte, vaše banka vám zhruba měsíc před konce fixace zašle dopis s upozorněním na konec fixace a s informacemi o nové výši úroků. V případě, že na tento dopis nezareagujete, automaticky tím akceptujete podmínky bank.

-MM-