V případě, že blíží konec fixace úrokové sazby u vaší hypotéky, je načase pouvažovat nad dalšími kroky a možnostmi.

 

Začít uvažovat byste měli ideálně 3 měsíce před koncem fixace. Konec fixace s sebou nese tyto možnosti:

 

  • Splatit hypotéku, a to částečně nebo úplně
  • Prodloužit její platnost
  • Zkrátit její splatnost
  • Navýšit hypotéku a získat tak vyšší finanční částku

Pokud se rozhodnete pro pokračování se stávající bankou, můžete toto období využít  alespoň pro zbavení se doplňkových produktů, které jste museli podepsat, abyste hypotéku získali.

 

Pokud se nezačnete o možnosti s předstihem, vaše banka vás zkontaktuje přibližně 3 – 4 týdny před koncem fixace a nabídne vám nové podmínky pro další období. V případě, že se s bankou nespojíte, je to chápáno tak, že s podmínkami souhlasíte a hypotéka pokračuje za oněch podmínek dále.

 

V případě, že s nově nastavenými podmínkami nebudete souhlasit, můžete se pustit do refinancování. Čtyři týdny jsou sice šibeniční termín pro refinancování hypotéky, ale stihnout to bezpochyby lze. Je třeba se ale připravit na to, že vás čeká stresující období.

 

Aby vše proběhlo hladce a bezchybně, je nejlepší otázku refinancování řešit nejlépe 3 měsíce před koncem hypotéky. Rozmyslete si, jaká jsou vaše očekávání a úmysly. Zda chcete hypotéku snížit, doplatit či navýšit.

 

Poté se informujte u různých bankovních domů, jaké podmínky pro svou hypotéku můžete získat v případě jejího refinancování a v neposlední řadě oznamte své úmysly své stávající bance. Rozhodně neváhejte a sdělte ji konkurenční nabídky. Dá se totiž předpokládat, že o vás budou banky bojovat a vy tak můžete docílit výhodnějších podmínek.

 

V případě, že si nebudete vědět rady, obraťte se na finančního poradce, který vám může pomoct s vyjednáváním u jednotlivých bank.

 

-MM-